Logo
Szukaj Ranking Uzytkownikow Użytkownicy Zaloguj
Szukaj Użytkowników Społeczność Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Zarejestruj się!

    FORUM   ROZRYWKA      

Odpowiedz do tematu Forum Opiekunek osób starszych Strona Główna » Opiekunka po godzinach » Prawo » Prawo gospodarcze » Czy bez paragonu mogę zareklamować kupiny przedmiot?
Czy bez paragonu mogę zareklamować kupiny przedmiot?
Wiadomość Autor
Wysłany: 28-02-11, 21:54   Czy bez paragonu mogę zareklamować kupiny przedmiot?


Witajcie, żona wyrzuciła mi paragon zakupu butów. Czy jest sens bez tego potwierdzenia zakupu je reklamować?
pozdr.
w.



Witek
Gość




UP 1 DOWN  

Wysłany: 01-03-11, 00:11   


Jest sens, bo paragon fiskalny jest tylko jednym z dowodów na to, że doszło do transakcji. Posiadanie paragonu, z reguły znacznie ułatwia złożenie reklamacji, ale dokonanie zakupu można – w razie sporu na tle, czy w ogóle do niego doszło – wykazywać także innymi sposobami. Chodzi nie tylko o świadków (osoby, które nam towarzyszyły podczas zakupów), lecz także wydruki z terminalu kart płatniczych, wyciągi z kart kredytowych, wydawane przez sklep na żądanie kupującego pisemne potwierdzenie zawarcia umowy i fakturę VAT.

Pisemne potwierdzenie zawarcia umowy jest obowiązkowe przy wszystkich transakcjach sprzedaży na raty, na przedpłaty, na próbę, na zamówienie, według wzoru, a także wtedy, gdy wartość umowy przekracza 2 tys. zł.

W pozostałych przypadkach sprzedawca powinien wydać pisemne potwierdzenie zawarcia umowy na żądanie kupującego. Co istotne, to potwierdzenie możemy wziąć także już po zawarciu umowy, a nie tylko w momencie dokonywania transakcji. Wystarczy, jak pismo sklepu ma następujące elementy: datę i miejscowość, dane sprzedawcy, oświadczenie potwierdzające, co, w jakim dniu i za jaką cenę nabył kupujący, podpis sprzedawcy i jego pieczątkę.

Uzależnianie możliwości złożenia reklamacji od tego, czy ma się paragon, nie znajduje też żadnego oparcia w obowiązujących przepisach. Art. 11 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (DzU z 2002 r. nr 141, poz. 1176 z późn. zm.) przewiduje wręcz, że odpowiedzialności z tytułu niezgodności towaru z umową nie można ograniczać ani wyłączać.

Zatem warto i trzeba!



Paciuk
Gość




UP 0 DOWN  

Display replies from:   
Forum Opiekunek osób starszych Strona Główna » Opiekunka po godzinach » Prawo » Prawo gospodarcze » Czy bez paragonu mogę zareklamować kupiny przedmiot?